A Filaticum filamentek speciális ipari igényeket elégítenek ki, könnyen nyomtathatóak, miközben teljesen fenntartható alapanyagok.
A körforgásos gazdaságban az életciklusuk végére ért termékeket nem hulladékként, hanem értékes alapanyagként kezelik. Amikor a PLA kompozit filamentek fejlesztése és gyártása mellett tettük le a voksunkat, fontos szempont volt, hogy ez az alapanyag jól illeszkedik a bioalapú gazdaságba: természetes erőforrásból készül és újrahasznosítható. A Filaticum filamentek alapanyaga a PLA, amely egy biopolimer, melyet növényi keményítőből állítanak elő.
A 3D nyomtatásban a fel nem használt PLA filamentek, illetve az ebből nyomtatott, de már nem használt tárgyak újrahasznosítására három alapvető módszert alkalmaznak:
Darabolás, aprítás után az újraolvasztott PLA alapanyag újra felhasználható. Filament alapanyagként csak a gondosan válogatott, más alapanyagot nem tartalmazó darálék alkalmazható. Mechanikai újrahasznosítás során az eredetihez képest minőségi romlás következhet be, ebben az esetben más, nem filament alapanyagként kerül feldolgozásra a PLA darálék.
Korszerűbb megoldást képvisel a kémia újrahasznosítás, melynek során a PLA polimerláncot hidrolízissel alkotóelemeire bontják, az így keletkező tejsav ezután újra PLA alapanyagként használható, és az eredetivel megegyező minőséget biztosít.
A PLA ipari komposztálási körülmények között lebomlik, ezzel tovább csökkentve az additív gyártás karbon lábnyomát. A nyomtatás során keletkezett felesleges anyagok, illetve a PLA-ból nyomtatott, már nem használt prototípusok, tárgyak szeméttároló helyett a komposztban végezhetik.
A 3D nyomtatás, az additív gyártás a cégek fenntarthatósági céljait támogató tevékenység: