[lead] A Filaticum Litho filamentet litofán képek nyomtatásához fejlesztettük ki, így maga az alapanyag is hozzájárul a tökéletes 3D képek elkészítéséhez. Nyomtatás beállítási javaslataink a még szebb kép elkészítésében segíthetnek. [/lead]
A litofán eredetileg egy nagyon vékony, áttetsző porcelánba vagy műanyagba vésett vagy öntött alkotás, amely akkor látható tisztán, ha egy fényforrással megvilágítják. A litofán képek háromdimenziósak, és a fényforrás szögének és fényerejének változtatásával változik a megjelenésük. (Forrás: Wikipédia)
[row]
[column md=”6″]
A litofán legújabb virágkorát a 3D nyomtatás hozta el. Annak ellenére, hogy ez a műfaj komoly kihívást jelenthet még a tapasztalt 3D-ben nyomtatók számára is, ugyanis a legkisebb hiba is igen zavaró lehet, ha egy szépen kivitelezett 3D képet szeretnék elkészíteni. A nyomtatási paramétereket igazán precízen kell beállítani, és a litofán nyomtatás igazi mesterei féltve őrzik a beállításaikat. Mi úgy gondoljuk, hogy egy erre a célra fejlesztett, különlegesen jó alapanyag is segítheti a lélegzetelállítóan szép 3D képek sikeres nyomtatását.
[/column]
[column md=”6″]
[/column]
[/row]
[row]
[column md=”6″]
Ez a nyomtatószál a Filaticum PLA Litho, melynek receptúráját, a teljes gyártási folyamatot úgy alakítottuk ki, hogy ezzel a filamenttel igazán szép litofánokat lehessen nyomtatni. Miben más ez a filament, mint a standard PLA filamenetek vagy a litofán nyomtatáshoz kínált más nyomtatószálak?
[/column]
[column md=”65″]
[/column]
[/row]
[row]
[column md=”6″]
Egy speciálisan a 3D nyomtatáshoz gyártott PLA granulátumból indulunk ki, ami önmagában is a legmagasabb minőségi követelményeknek felel meg ezen a téren. A PLA-hoz különböző, a 3D nyomtatást, ezen belül a litofán elkészítését segítő adalékokat adtunk. Így például az anyag törtfehér színét sem a megszokott módon érjük el. A PLA-ban nem oldódó finom port adagolunk a szálba, így fény hatására a vékony felületek sokkal világosabbak, a vastagabbak pedig sötétebbek lesznek.
[/column]
[column md=”6″]
[label type=”info”] Nyomtatás: maszat.eu [/label]
[/column]
[/row]
A gyártás során a legszigorúbb elvárásokat támasztjuk a nyomtatószál átmérőjével és ovalitásával szemben, kéttengelyű optikai mérőinkkel +/- 0,05 mm pontossággal tudjuk tartani az átmérőt, hogy a továbbított anyagáram mindig egyenletes legyen.
Néhány tipp a szép eredményt hozó nyomtatási beállításokhoz:
- Az adalékoknak köszönhetően a Filaticum Litho már alacsonyabb hőfokon – akár 1900C – is szépen nyomtatható, ezzel kikerülhető a szálazás, és ez biztosítja a tálcához való jobb tapadást.
- Fontos, hogy a litofán nyomatunkat a szokottnál lassabban nyomtassuk, ideális esetben a plafon 30-35 mm/s.
- Legjobb, ha kitöltést nem is alkalmazunk, és a falvastagság megegyezik a kép legvastagabb pontjának vastagságával.
- A jó eredményhez érdemes minél kisebb rétegemelést, 0,1-0,15 mm-t alkalmazni.
- Azoknál a nyomtatóknál, ahol y irányban maga a nyomtatótálca mozog, érdemes y irányú orientációt használni.